2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda Cloud Hosting Kullanılacak

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda Cloud Hosting Kullanılacak

web-hosting-ankara

Gelecek yıl Rio’da yapılacak Olimpiyat Oyunları’nı destekleyen temel sistemler için bulut barındırma (cloud hosting) kullanılacak; on-premise hosting ise öyle görülüyor ki yakında geçmişe ait bir model olacak.

Gönüllü aktiviteleri ve kimlik yönetimi gibi Olimpiyatlar’da kilit işlevleri olan uygulamalar servis sağlayıcı tarafından özel bulut ortamında (private cloud) barındırılacak. Bu kilit sistemler için bulut barındırma (cloud hosting) modeli kullanmak, 2020 yılında gerçekleşecek oyunlarda tüm uygulamaların bulut tabanlı olarak sağlanması yönünde bir ilk adım. Rio 2016 Olimpiyat Oyunları Operasyon yöneticisi Marcelo Grimaldi’ye göre Rio Oyunları, gelecek Olimpiyatlarda bilgi teknolojisi kullanımında tamamen bulut sistemine geçmek için bir dönüşüm.

Bu yılın başında yapılan anlaşmalarla, Olimpiyat Oyunları’nın 3 resmi websitesi ile Olimpik ve Paralimpik yarışların yayınlanacağı 2 websitesi için bulut çözümler tercih edildi. Yaklaşık 12.000 bilgisayar ve 3800 yazıcı cihaz tarafından erişilecek olan Rio Oyunları’nın bilgi teknolojisi alt yapısının 80 farklı sistem ve uygulamayı taşıması bekleniyor.

kaynak: zdnet.com

Paylaş